Lumo Kodit Oyj Pörssitiedote 5.11.2026 klo 8.00
Lumo Kodit Oyj:n osavuosikatsaus 1.1.–30.9.2026
Vahva kasvu jatkui ja vuokrausaste parani kolmannella vuosineljänneksellä
Tämä on tiivistelmä tammi–syyskuu osavuosikatsauksesta, joka on kokonaisuudessaan tämän tiedotteen liitteenä sekä ladattavissa yhtiön internet-sivuilla osoitteessa https://yritys.lumo.fi/sijoittajat/.
Vertailuluvut suluissa viittaavat edellisvuoden vastaavaan jaksoon, ellei toisin ole mainittu. Tässä Osavuosikatsauksessa esitetyt luvut ovat tilintarkastamattomia.
Yhteenveto heinä–syyskuusta 2026
- Liikevaihto kasvoi 12,0 prosenttia ja oli 127,3 (113,6) miljoonaa euroa.
- Nettovuokratuotto kasvoi 11,5 prosenttia ja oli 95,9 (86,0) miljoonaa euroa. Nettovuokratuotto oli 75,3 (75,7) prosenttia liikevaihdosta.
- Tulos ennen veroja oli -87,7 (32,8) miljoonaa euroa. Tulokseen sisältyy -139,6 (-16,4) miljoonan euron nettotulos sijoituskiinteistöjen käypään arvoon arvostamisesta sekä sijoituskiinteistöjen luovutusvoittoja ja -tappioita 0,6 (-0,2) miljoonaa euroa. Osakekohtainen tulos oli -0,27 (0,11) euroa.
- Kassavirta ennen käyttöpääoman muutosta (FFO) kasvoi 4,7 prosenttia ja oli 46,1 (44,1) miljoonaa euroa.
- Bruttoinvestoinnit olivat 10,6 (13,6) miljoonaa euroa eli 8,3 (12,0) prosenttia liikevaihdosta.
Yhteenveto tammi–syyskuusta 2026
- Liikevaihto kasvoi 5,7 prosenttia ja oli 363,1 (343,6) miljoonaa euroa.
- Nettovuokratuotto kasvoi 6,8 prosenttia ja oli 247,5 (231,6) miljoonaa euroa. Nettovuokratuotto oli 68,2 (67,4) prosenttia liikevaihdosta.
- Tulos ennen veroja oli -25,0 (9,1) miljoonaa euroa. Tulokseen sisältyy -148,1 (-101,8) miljoonan euron nettotulos sijoituskiinteistöjen käypään arvoon arvostamisesta sekä sijoituskiinteistöjen luovutusvoittoja ja -tappioita -1,0 (-0,9) miljoonaa euroa. Osakekohtainen tulos oli -0,08 (0,03) euroa.
- Kassavirta ennen käyttöpääoman muutosta (FFO) kasvoi 4,6 prosenttia ja oli 110,9 (106,1) miljoonaa euroa.
- Sijoituskiinteistöjen käypä arvo oli katsauskauden lopussa 8,3 (7,6) miljardia euroa sisältäen 35,9 (41,8) miljoonaa euroa Myytävänä olevia sijoituskiinteistöjä.
- Taloudellinen vuokrausaste oli katsauskaudella 95,5 (94,4) prosenttia.
- Bruttoinvestoinnit olivat 882,9 (27,7) miljoonaa euroa eli 243,2 (8,1) prosenttia liikevaihdosta.
- Osakekohtainen oma pääoma oli 14,30 (14,74) euroa ja oman pääoman tuotto oli -0,8 (0,3) prosenttia. Sijoitetun pääoman tuotto oli 1,3 (1,9) prosenttia.
- Osakekohtainen EPRA NTA (nettovarallisuus) laski 4,3 prosenttia ja oli 17,61 (18,40) euroa.
- Katsauskauden päättyessä rakenteilla oli 32 (119) Lumo-asuntoa.
Lumo Kotien omistuksessa oli katsauskauden lopussa 43 489 (39 001) vuokra-asuntoa. Edellisvuoden syyskuun jälkeen valmistui 119 (0) asuntoa, ostettiin 4 761 (0) ja myytiin 399 (1 972) asuntoa. Peruskorjausten ja muiden käyttötarkoituksen muutosten nettovaikutuksena asuntomäärä kasvoi 7 (0) asunnolla.
Keskeiset tunnusluvut
| 7–9/2026 | 7–9/2025 | Muutos % | 1–9/2026 | 1–9/2025 | Muutos % | 2025 | |
| Liikevaihto, M€ | 127,3 | 113,6 | 12,0 | 363,1 | 343,6 | 5,7 | 455,2 |
| Nettovuokratuotto, M€ * | 95,9 | 86,0 | 11,5 | 247,5 | 231,6 | 6,8 | 307,7 |
| Nettovuokratuotto liikevaihdosta, % * | 75,3 | 75,7 | 68,2 | 67,4 | 67,6 | ||
| Voitto/tappio ennen veroja, M€ * | -87,7 | 32,8 | -367,3 | -25,0 | 9,1 | -375,9 | 26,8 |
| Käyttökate (EBITDA), M€ * | -52,6 | 61,3 | -185,8 | 70,4 | 102,8 | -31,5 | 147,8 |
| Käyttökate liikevaihdosta, % * | -41,3 | 54,0 | 19,4 | 29,9 | 32,5 | ||
| Oikaistu käyttökate (Adjusted EBITDA), M€ * | 86,4 | 77,7 | 11,2 | 217,4 | 205,3 | 5,9 | 270,6 |
| Oikaistu käyttökate liikevaihdosta, % * | 67,9 | 68,4 | 59,9 | 59,8 | 59,4 | ||
| Kassavirta ennen | |||||||
| käyttöpääoman muutosta (FFO), M€ * | 46,1 | 44,1 | 4,7 | 110,9 | 106,1 | 4,6 | 140,9 |
| FFO liikevaihdosta, % * | 36,2 | 38,8 | 30,6 | 30,9 | 31,0 | ||
| FFO ilman kertaluonteisia kuluja, M€ * | 46,1 | 44,1 | 4,7 | 110,9 | 106,1 | 4,6 | 140,9 |
| Sijoituskiinteistöt, M€ ¹⁾ | 8 339,2 | 7 637,2 | 9,2 | 7 620,7 | |||
| Taloudellinen vuokrausaste, % | 95,5 | 94,4 | 94,8 | ||||
| Korollinen vieras pääoma, M€ * ²⁾ | 3 851,7 | 3 393,1 | 13,5 | 3 391,3 | |||
| Oman pääoman tuotto-% (ROE) * | -0,8 | 0,3 | 0,6 | ||||
| Sijoitetun pääoman tuotto-% (ROI) * | 1,3 | 1,9 | 2,1 | ||||
| Omavaraisuusaste, % * | 44,6 | 45,6 | 45,4 | ||||
| Loan to Value (LTV), % * ³⁾ | 46,1 | 42,2 | 42,3 | ||||
| EPRA Net Tangible Assets (NTA), M€ | 4 663,7 | 4 517,4 | 3,2 | 4 492,0 | |||
| Bruttoinvestoinnit, M€ * | 10,6 | 13,6 | -22,3 | 882,9 | 27,7 | 3 088,3 | 42,5 |
| Henkilöstö katsauskauden lopussa | 267 | 262 | 256 | ||||
| Osakekohtaiset tunnusluvut, € | 7–9/2026 | 7–9/2025 | Muutos % | 1–9/2026 | 1–9/2025 | Muutos % | 2025 |
| Osakekohtainen kassavirta | |||||||
| ennen käyttöpääoman muutosta (FFO) * | 0,17 | 0,18 | -5,6 | 0,43 | 0,43 | 0,0 | 0,57 |
| Osakekohtainen tulos | -0,27 | 0,11 | -345,5 | -0,08 | 0,03 | -366,7 | 0,08 |
| Osakekohtainen EPRA NTA | 17,61 | 18,40 | -4,3 | 18,61 | |||
| Osakekohtainen oma pääoma | 14,30 | 14,74 | -3,0 | 14,89 | |||
| * Lumo Kodit julkaisee Euroopan arvopaperimarkkinaviranomaisen (ESMA) ohjeiden mukaisen selostuksen käyttämistään vaihtoehtoisista tunnusluvuista osavuosikatsauksen Tunnusluvut -osiossa | |||||||
| ¹⁾ Sisältää Myytävänä olevia pitkäaikaisia omaisuuseriä | |||||||
| ²⁾ Ei sisällä Myytävänä oleviin pitkäaikaisiin omaisuuseriin liittyviä velkoja | |||||||
| ³⁾ Ei sisällä Myytävänä olevia pitkäaikaisia omaisuuseriä ja niihin liittyviä velkoja | |||||||
Näkymät vuodelle 2026 ennallaan
Lumo Kodit arvioi konsernin liikevaihdon vuonna 2026 olevan 488–493 miljoonaa euroa. Lisäksi yhtiö arvioi konsernin kassavirran ennen käyttöpääoman muutosta (FFO) vuonna 2026 olevan 147–152 miljoonaa euroa ilman kertaluonteisia kuluja.
Näkymät perustuvat yhtiön johdon arvioon liikevaihdon kehityksestä, kiinteistöjen ylläpitokuluista ja korjauksista, hallintokuluista, rahoituskuluista ja maksettavista veroista sekä johdon näkemykseen toimintaympäristön kehityksestä.
Näkymissä on otettu huomioon arvio vuokrausasteesta ja vuokrien kehityksestä. Näkymissä ei ole otettu huomioon mahdollisten tulevien ostojen ja myyntien vaikutuksia.
Yhtiön johto voi vaikuttaa liikevaihtoon ja kassavirtaan ennen käyttöpääoman muutosta (FFO) yhtiön oman liiketoiminnan kautta. Yhtiön johto ei voi vaikuttaa markkinoiden kehitykseen, säädösympäristöön eikä kilpailutilanteeseen.
Toimitusjohtajan katsaus
Vahva kasvu jatkui kolmannella vuosineljänneksellä. Liikevaihto, nettovuokratuotto ja FFO kasvoivat vertailukaudesta. Kasvua vauhdittivat huhtikuussa hankittu asuntoportfolio sekä vuokrausasteen paraneminen. Taseemme on pysynyt vahvana ja maksuvalmiutemme hyvänä.
Vuokrausasteen paraneminen jatkui kolmannella vuosineljänneksellä, ja taloudellinen vuokrausasteemme nousi katsauskauden lopussa 95,5 prosenttiin. Kesäkauden jälkeen myös syksyn vuokraustoiminta on jatkunut aktiivisena, ja kolmannen vuosineljänneksen vuokrausaste nousi 96,4 prosenttiin. Huhtikuussa hankitun portfolion vuokrausaste on kehittynyt erinomaisesti. Olemme saavuttaneet portfoliolle arvioimamme stabiloidun vuokrausasteen jo kolmannen vuosineljänneksen aikana, ja syyskuun lopussa sen vuokrausaste oli 96,8 prosenttia. Portfolion kehitystä ovat tukeneet erityisesti onnistunut integraatio Lumon toimintamalleihin ja vuokrausalustaan sekä kohteiden hyvä laatu ja sijainti.
Vuokra-asuntojen tarjonta on jatkanut laskuaan erityisesti pääkaupunkiseudulla. Uudisasuntotuotanto on samalla pysynyt erittäin matalana, väestönkasvun ennustetaan jatkuvan suurimmissa kaupungeissa ja Suomen talousnäkymät ovat vahvistuneet. Nämä tekijät tukevat vuokramarkkinan asteittaista tasapainottumista.
Markkinakorkojen nousu on jatkunut syksyllä ja heijastunut kiinteistömarkkinoiden tuottovaatimuksiin. Tämän seurauksena nostimme arvonmäärityksessä käytettyjä tuottovaatimuksia, mikä laski sijoituskiinteistöjen käypiä arvoja. Toisaalta ostetun portfolion sisällyttäminen käyvän arvon arvostusmalliin vaikutti käypiin arvoihin selvästi positiivisesti. Taseemme säilyi muutoksesta huolimatta vahvana.
Moody’s vahvisti syyskuussa Baa2-luottoluokituksemme vakailla näkymillä. Olemme syksyn aikana jatkaneet erääntyvien pankkilainojen jälleenrahoituksia ja samalla pidentäneet lainasalkkumme maturiteettia. Katsauskauden jälkeen jälleenrahoitimme hyvissä ajoin syksyllä 2027 erääntyvän 125 miljoonan euron syndikoidun lainan. Lainasalkkumme korkean suojausasteen ansiosta korkotason muutosten vaikutukset kohdistuvat pääasiassa uuteen rahoitukseen. Rahoituksen saatavuus on säilynyt hyvänä sekä pankki- että pääomamarkkinoilla.
Vaikka toimintaympäristöön liittyy edelleen epävarmuutta, olemme edenneet keskeisissä tavoitteissamme suunnitellusti. Huhtikuussa hankitun portfolion onnistunut haltuunotto, vuokrausasteen vahva kehitys sekä aktiivisesti toteutetut rahoitusjärjestelyt antavat meille hyvän lähtökohdan vuoden viimeiseen neljännekseen. Olemme myös vieneet eteenpäin tekoälyn hyödyntämistä saumattoman asiakaspolun ja toiminnan tehokkuuden parantamiseksi. Jatkamme strategiamme toteuttamista keskittyen asiakaskokemuksen kehittämiseen sekä vahvan taloudellisen aseman ylläpitämiseen.
Reima Rytsölä
toimitusjohtaja
Tiedotustilaisuus ja webcast
Lumo Kodit järjestää institutionaalisille sijoittajille, analyytikoille ja medialle suunnatun tiedotustilaisuuden 5.11.2026 klo 10.00 pääkonttorillaan osoitteessa Mannerheimintie 168A, Helsinki. Tilaisuuden kieli on englanti. Tilaisuuden jälkeen medialla on mahdollisuus esittää kysymyksiä myös suomeksi.
Tilaisuutta voi seurata suorana webcast-lähetyksenä. Lähetykseen ei tarvitse rekisteröityä etukäteen. Tiedotustilaisuutta voi seurata osoitteessa: https://lumo.events.inderes.com/q3-2026.
Tiedotustilaisuuteen voi osallistua myös puhelimitse. Osallistuminen telekonferenssiin edellyttää rekisteröitymistä oheisen linkin kautta: https://events.inderes.com/lumo/q3-2026/dial-in. Rekisteröidyttyäsi saat puhelinnumeron ja konferenssitunnuksen, joiden avulla telekonferenssiin liitytään.
Webcast-lähetys tallennetaan, ja se on myöhemmin saatavilla yhtiön verkkosivuilla: https://yritys.lumo.fi/sijoittajat/tiedotteet-ja-julkaisut/taloudelliset-raportit/
Lisätiedot:
Niina Saarto, Director, Treasury & Investor Relations, Lumo Kodit Oyj, puh. 020 508 3283, niina.saarto@lumo.fi
Antti Syvänen, väliaikainen talousjohtaja, Lumo Kodit Oyj, puh. 020 508 3061, antti.syvanen@lumo.fi
Jakelu:
Nasdaq Helsinki, Irish Stock Exchange, keskeiset tiedotusvälineet
Lumo Kodit Oyj on Suomen suurin asuntosijoitusyhtiö ja kaupunkiasumisen rohkea uudistaja. Kotimme sijaitsevat suurimmissa kasvukeskuksissa hyvien kulkuyhteyksien ja monipuolisten palveluiden äärellä. Panostamme kestäviin, moderneihin ja digitaalisiin ratkaisuihin, jotka tekevät vuokra-asumisen arjesta sujuvaa ja joustavaa. Luomme parempaa kaupunkiasumista tarjoamalla parhaan asiakaskokemuksen. Lumo – helposti paras koti.
Lumo Kodit Oyj:n osake on listattu Nasdaq Helsinki Oy:n päälistalla. Lisätietoja: https://yritys.lumo.fi