EXEL COMPOSITES OYJ | LIIKETOIMINTAKATSAUS | 4.11.2026 KLO 8.00
Liikevaihto kasvoi miltei 60 % erityisen vahvalla kolmannella vuosineljänneksellä, oikaistu liiketulosmarginaali ylsi 8,8 prosenttiin
Tämä tiedote on tiivistelmä Exelin liiketoimintakatsauksesta tammi–syyskuulta 2026. Raportti on kokonaisuudessaan tämän tiedotteen liitteenä pdf-tiedostona ja saatavilla myös yhtiön verkkosivuilla osoitteessa https://investors-fi.exelcomposites.com/publications/
Sulkeissa olevat luvut viittaavat vastaavaan ajanjaksoon edellisenä vuonna, ellei toisin mainittu.
HEINÄ–SYYSKUU LYHYESTI
- Saadut tilaukset kasvoivat 42,0 prosenttia 38,2 miljoonaan euroon (Q3 2025: 26,9)
- Liikevaihto kasvoi 59,3 prosenttia 38,4 miljoonaan euroon (24,1)
- Liiketulos kasvoi 3,4 miljoonaan euroon (0,4) ja liiketulosprosentti oli 8,8 % (1,8)
- Oikaistu liiketulos kasvoi 3,4 miljoonaan euroon (0,9) ja oikaistu liiketulosprosentti oli
8,8 % (3,9) - Osakekohtainen tulos oli 0,37 euroa (-0,05)
TAMMI–SYYSKUU 2026 LYHYESTI
- Saadut tilaukset kasvoivat 14,6 prosenttia 103,0 miljoonaan euroon (Q1-Q3 2025: 89,9)
- Liikevaihto kasvoi 39,1 prosenttia 103,2 miljoonaan euroon (74,2)
- Liiketulos kasvoi 7,3 miljoonaan euroon (1,3) ja liiketulosprosentti oli 7,1 % (1,8)
- Oikaistu liiketulos kasvoi 7,4 miljoonaan euroon (2,7) ja oikaistu liiketulosprosentti oli
7,2 % (3,7) - Osakekohtainen tulos oli 0,76 euroa (-0,73)
Ohjeistus koko vuodelle 2026 (ennallaan)
Exel Composites arvioi, että vuonna 2026 liikevaihto ja oikaistu liiketulos kasvavat merkittävästi verrattuna vuoteen 2025.
Toimitusjohtaja Paul Sohlberg
Exelin kolmas vuosineljännes oli poikkeuksellisen vahva: liikevaihto kasvoi merkittävästi ja kannattavuus parani selvästi. Vahva kehitys heijastaa onnistumistamme strategian toimeenpanossa – keskittymistä valittuihin voimakkaasti kasvaviin sovelluksiin, pitkäaikaisten asiakassuhteiden vahvistamista ja tuotantokapasiteetin kasvattamista. Valittujen asiakastoimialojen suotuisa markkinakehitys on myös tukenut kasvua.
Liikevaihtomme kasvoi 59 % vertailukaudesta 38,4 miljoonaan euroon (24,1). Kasvua vauhdittivat erityisesti Energia-asiakastoimialan vahva kehitys, jossa liikevaihto kasvoi 137 %, sekä Muut-asiakastoimiala, jossa liikevaihto kasvoi 112 % pääasiassa puolustusteollisuuden sovellusten kasvaneen kysynnän ansiosta. Oikaistu liiketulos kasvoi 3,4 miljoonaan euroon (0,9), ja oikaistu liiketulosprosentti oli 8,8 % (3,9 %). Liikevaihdon kasvu ja toiminnan jatkuva tehostaminen tukivat oikaistun liiketuloksen kasvua ja kannattavuuden paranemista.
Kaupallinen asemamme säilyi vahvana. Saadut tilaukset kasvoivat 42 % vertailukaudesta 38,2 miljoonaan euroon (26,9), ja tilauskantamme oli syyskuun lopussa 97,9 miljoonaa euroa (49,2). Vahvan tilauskertymän ansiosta pystyimme pitämään tilauskantamme lähellä vuodenvaihteen tasoa liikevaihdon merkittävästä kasvusta huolimatta.
Yleisen teollisuusmarkkinan vaihtelevasta tilanteesta huolimatta keskittymisemme valittuihin voimakkaan kasvun sovelluksiin tuottaa edelleen tuloksia. Tästä kertoo Energia-asiakastoimialan ja puolustusteollisuuteen liittyvien sovellusten vahva kasvu. Myös Rakennukset ja infrastruktuuri- sekä Kuljetus-asiakastoimialojen liikevaihto kasvoi tammi–syyskuussa, vaikka kehitys vaihteli vuosineljännesten välillä. Joissakin Kuljetus-asiakastoimialan sovelluksissa, erityisesti sähköbusseissa, vahvat kasvunäkymät houkuttelevat lisää kilpailijoita ja lisäävät hintaherkkyyttä.
Saavutimme vuosineljänneksen aikana tärkeän kaupallisen virstanpylvään allekirjoittamalla Suzlonin kanssa uuden monivuotisen toimitussopimuksen tuulivoimaloiden lapojen tukirakenteissa käytettävistä hiilikuitulatoista. Sopimuksen potentiaalinen arvo koko sopimuskaudella ylittää 100 miljoonaa euroa ja siihen perustuvat tilaukset lisätään raportoituun tilauskantaamme sitä mukaa kun niitä saadaan. Sopimus vahvistaa asemaamme tuulivoimateollisuudessa ja on herättänyt lisää kiinnostusta muiden tuuliturbiinivalmistajien keskuudessa, mikä luo mahdollisuuksia asiakaskuntamme laajentamiseen. Keskitymme edelleen toimitusvarmuuden varmistamiseen ja kasvavien asiakasvolyymien muuttamiseen kestäväksi kannattavuudeksi.
Kiinassa saimme ensimmäisen asiakasprojektimme maan kotimarkkinoille tarkoitettuihin busseihin, mikä avaa uuden kaupallisen mahdollisuuden Kuljetus-asiakastoimialalla. Yhteistyössä asiakkaamme Flying Whalesin kanssa otimme Joensuun tehtaalla käyttöön uusia tuotantovalmiuksia, joiden avulla voidaan valmistaa ilmailuteollisuuden vaatimukset täyttäviä komposiittiratkaisuja. Nämä projektit osoittavat, miten komposiittiosaamisemme auttaa asiakkaitamme kehittämään kevyempiä, tehokkaampia ja suorituskykyisempiä ratkaisuja vaativiin sovelluksiin.
Keskeisten asiakastoimialojemme pitkän aikavälin kysyntätekijät ovat edelleen suotuisat. Intiassa tuulivoiman vuotuiset kapasiteettilisäykset kasvoivat 46 % maaliskuussa 2026 päättyneellä tilikaudella, mikä tukee Exelin laajenevan paikallisen tuotantotoiminnan mahdollisuuksia. Sähkönsiirrossa Kansainvälinen energiajärjestö (IEA) arvioi, että vuotuisten sähköverkkoinvestointien pitäisi kasvaa noin 50 % vuoteen 2030 mennessä nousevaan kysyntään vastaamiseksi.
Puolustusteollisuudessa EU:n jäsenvaltioiden puolustusmenot kasvoivat 20 % vuonna 2025, ja niiden ennakoidaan nousevan 454 miljardiin euroon vuonna 2026. Tämä kehitys tukee Exelin pitkän aikavälin kasvumahdollisuuksia, vaikka puolustusteollisuuteen liittyvät toimitukset voivat lyhyellä aikavälillä vaihdella geopoliittisen kehityksen ja asiakkaiden hankintapäätösten mukaan.
Vahva operatiivinen suoriutumisemme on tukenut myös kassavirran kehitystä. Liiketoiminnan nettorahavirta oli kolmannella neljänneksellä 2,1 miljoonaa euroa (-1,9) ja vuoden yhdeksän ensimmäisen kuukauden aikana 8,3 miljoonaa euroa (-5,7). Samalla jatkoimme investointeja tuotantokyvykkyyksiimme tulevan kasvun tukemiseksi. Nettovelan suhde oikaistuun käyttökatteeseen parani 1,7:ään vuotta aiemmasta 3,4:stä.
Kahden poikkeuksellisen vahvan vuosineljänneksen jälkeen odotamme kasvun maltillistuvan vuoden viimeisellä neljänneksellä. Olemme kuitenkin edelleen luottavaisia koko vuoden ohjeistukseemme: liikevaihdon ja oikaistun liiketuloksen odotetaan kasvavan merkittävästi vuonna 2026 verrattuna vuoteen 2025.
Strategiamme toteutus etenee edelleen hyvin, ja painopisteemme ovat selkeät: kasvavan asiakaskysynnän muuttaminen kannattavaksi kasvuksi, operatiivisen tehokkuuden parantaminen ja kurinalaisen kassanhallinnan ylläpitäminen. Tänä vuonna saavuttamamme edistys luo entistä vahvemman perustan pitkän aikavälin taloudellisten tavoitteidemme saavuttamiselle.
Haluan kiittää asiakkaitamme, kumppaneitamme ja osakkeenomistajiamme jatkuvasta luottamuksesta sekä koko Exelin henkilöstöä sitoutumisesta ja erinomaisesta työstä.
Konsernin keskeiset tunnusluvut
| Q3 | Q3 | Muutos | Q1-Q3 | Q1-Q3 | Muutos | Q1-Q4 | |
| Tuhatta euroa ellei toisin mainittu | 2026 | 2025 | % | 2026 | 2025 | % | 2025 |
| Liikevaihto | 38 378 | 24 094 | 59,3 | 103 205 | 74 181 | 39,1 | 103 194 |
| Liiketulos | 3 377 | 438 | 671,6 | 7 282 | 1 323 | 450,5 | 2 212 |
| % liikevaihdosta | 8,8 | 1,8 | 7,1 | 1,8 | 2,1 | ||
| Oikaistu liiketulos 1) | 3 379 | 928 | 264,1 | 7 423 | 2 739 | 171,1 | 3 628 |
| % liikevaihdosta | 8,8 | 3,9 | 7,2 | 3,7 | 3,5 | ||
| Käyttökate | 4 577 | 1 623 | 182,1 | 10 787 | 5 087 | 112,1 | 7 133 |
| Oikaistu käyttökate 1) | 4 578 | 2 113 | 116,7 | 10 928 | 6 503 | 68 | 8 548 |
| Tulos ennen veroja | 3 012 | -435 | 792,4 | 6 945 | -5 603 | 224,0 | -5 736 |
| Tilikauden tulos | 3 012 | -508 | 692,9 | 5 621 | -5 641 | 199,6 | -6 073 |
| Tilikauden tulos ilman vähemmistöosuutta | 2 572 | -333 | 872,1 | 5 323 | -5 123 | 203,9 | -5 490 |
| % liikevaihdosta | 6,7 | -1,4 | 5,2 | -6,9 | -5,3 | ||
| Oma pääoma | 31 599 | 28 334 | 11,5 | 31 599 | 28 334 | 11,5 | 28 092 |
| Korolliset velat | 32 107 | 34 724 | -7,5 | 32 107 | 34 724 | -7,5 | 34 370 |
| Rahavarat | 9 583 | 6 763 | 41,7 | 9 583 | 6 763 | 41,7 | 11 942 |
| Korolliset nettovelat | 22 524 | 27 961 | -19,4 | 22 524 | 27 961 | -19,4 | 22 428 |
| Nettovelan suhde oikaistuun käyttökatteeseen 2) | 1,7 | 3,4 | -49,4 | 1,7 | 3,4 | -49,4 | 2,6 |
| Sijoitettu pääoma | 63 706 | 63 057 | 1,0 | 63 706 | 63 057 | 1,0 | 62 461 |
| Oman pääoman tuotto, % | 39,0 | -7,1 | 648,5 | 25,1 | -24,8 | 201,3 | -20,1 |
| Sijoitetun pääoman tuotto, % | 21,2 | 2,9 | 638,5 | 15,5 | 2,9 | 433,3 | 3,6 |
| Omavaraisuusaste, % | 32,2 | 31,8 | 1,0 | 32,2 | 31,8 | 1,0 | 32,2 |
| Velkaantumisaste, % | 71,3 | 98,7 | -27,8 | 71,3 | 98,7 | -27,8 | 79,8 |
| Liiketoiminnasta kertynyt nettorahavirta | 2 062 | -1 880 | -209,7 | 8 337 | -5 710 | -246,0 | -963 |
| Investointien nettorahavirta | -1 359 | -269 | 404,1 | -6 369 | -2 194 | 190,2 | -1 045 |
| Bruttoinvestoinnit käyttöomaisuuteen | 1 359 | 551 | 146,4 | 6 412 | 2 454 | 161,3 | 3 133 |
| % liikevaihdosta | 3,5 | 2,3 | 6,2 | 3,3 | 3,0 | ||
| Tutkimus- ja kehitysmenot | 987 | 883 | 11,8 | 3 100 | 2 816 | 10,1 | 3 792 |
| % liikevaihdosta | 2,6 | 3,7 | 3,0 | 3,8 | 3,7 | ||
| Saadut tilaukset | 38 180 | 26 883 | 42,0 | 103 008 | 89 914 | 14,6 | 168 627 |
| Konsernin tilauskanta | 97 856 | 49 195 | 98,9 | 97 856 | 49 195 | 98,9 | 98 719 |
| Tulos/osake, laimennettu ja laimentamaton, euroa 3) | 0,37 | -0,05 | 874,5 | 0,76 | -0,73 | 204,3 | -0,78 |
| Oma pääoma/osake, euroa | 4,44 | 0,27 | 1 567,64 | 4,43 | 0,27 | 1 568,91 | 0,26 |
| Osakekurssi keskimäärin, euroa | 13,93 | 0,39 | 3 517,25 | 10,68 | 0,36 | 2 866,67 | 0,37 |
| Keskimääräinen osakemäärä, laimennettu ja laimentamaton, 1 000 kpl 3) | 7 021 | 7 044 | 0 | 7 032 | 7 060 | 0 | 7 054 |
| Henkilöstö keskimäärin | 740 | 626 | 18,3 | 718 | 625 | 14,9 | 632 |
| Henkilöstö kauden lopussa | 735 | 628 | 17,0 | 735 | 628 | 17,0 | 667 |
1) Pois lukien merkittävät vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät kuten mm. uudelleenjärjestelykulut, arvonalentumistappiot ja niiden peruutukset, sekä liiketoimintojen suunniteltuun tai toteutuneeseen hankintaan tai myyntiin liittyvät kulut
2) Edellisen 12 kuukauden oikaistu käyttökate
3) Exelin maaliskuussa 2026 toteuttamassa osakkeiden yhdistämisessä jokaista viittätoista osaketta vastasi yksi osake. Vertailukausien osakekohtainen tulos ja osakkeiden keskimääräinen lukumäärä on oikaistu takautuvasti osakkeiden yhdistämistä vastaaviksi. Osakkeiden keskimääräisessä lukumäärässä ei ole huomioitu yhtiön hallussa olevia omia osakkeita.
Liikevaihto liiketoimintayksiköittäin
| Q3 | Q3 | Muutos | Q1-Q3 | Q1-Q3 | Muutos | Q1-Q4 | |
| Tuhatta euroa | 2026 | 2025 | % | 2026 | 2025 | % | 2025 |
| Räätälöidyt Ratkaisut -liiketoimintayksikkö | 28 169 | 19 651 | 43,3 | 78 400 | 60 941 | 28,6 | 83 869 |
| Teolliset Ratkaisut -liiketoimintayksikkö | 10 209 | 4 439 | 130,0 | 24 797 | 13 227 | 87,5 | 19 308 |
| Muut | 0,0 | 4,4 | -100,0 | 7,8 | 12,8 | -39,0 | 17,4 |
| Yhteensä | 38 378 | 24 094 | 59,3 | 103 205 | 74 181 | 39,1 | 103 194 |
Liikevaihto asiakastoimialoittain
| Q3 | Q3 | Muutos | Q1-Q3 | Q1-Q3 | Muutos | Q1-Q4 | |
| Tuhatta euroa | 2026 | 2025 | % | 2026 | 2025 | % | 2025 |
| Rakennukset ja infrastruktuuri | 4 728 | 4 889 | -3,3 | 15 612 | 14 841 | 5,2 | 21 348 |
| Teollisuus | 3 117 | 3 057 | 2,0 | 9 788 | 10 817 | -9,5 | 13 898 |
| Energia | 12 362 | 5 223 | 136,7 | 32 339 | 15 591 | 107,4 | 23 128 |
| Kuljetus | 4 657 | 4 564 | 2,0 | 15 032 | 14 298 | 5,1 | 19 585 |
| Muut | 13 515 | 6 361 | 112,5 | 30 434 | 18 634 | 63,3 | 25 235 |
| Yhteensä | 38 378 | 24 094 | 59,3 | 103 205 | 74 181 | 39,1 | 103 194 |
Vantaalla 4.11.2026
Exel Composites Oyj
Hallitus
Tulosinfo
Toivotamme sijoittajat, analyytikot ja median edustajat tervetulleiksi osallistumaan verkossa järjestettävään tulosinfoon tänään klo 13.00. Tilaisuuden pitävät toimitusjohtaja Paul Sohlberg ja talousjohtaja Mikko Rummukainen. Tilaisuus pidetään englanniksi.
Tilaisuuteen osallistuminen edellyttää ennakkoilmoittautumista osoitteessa https://investors.exelcomposites.com/q3-2026-briefing
Osallistumislinkki lähetetään ilmoittautuneille ennen tilaisuutta.
Lisätietoja
Lauri Haavisto, sijoittajasuhdejohtaja
investor@exelcomposites.com
020 754 1214
Exel Composites lyhyesti
Exel Composites on yksi suurimmista pultruusio- ja pullwindingmenetelmällä valmistettujen komposiittiprofiilien ja putkien valmistajista sekä kansainvälinen pultruusioteknologian suunnannäyttäjä komposiittimarkkinoilla. Edistykselliset, jatkuvilla tuotantoteknologioilla valmistetut komposiittiratkaisumme palvelevat eri teollisuudenalojen asiakkaita kaikkialla maailmassa. Tuotteitamme käytetään useilla toimialoilla kuten tuulivoima-, sähkönsiirto- ja kuljetusalojen sovelluksissa, rakennuksissa ja infrastruktuurissa.
Teknologinen osaamisemme, yhteistyöhön perustuva toimintamallimme sekä maailmanlaajuinen asemamme erottavat meidät kilpailijoistamme. Komposiittiratkaisumme auttavat asiakkaitamme säästämään resursseja, tekevät asiakkaiden sovelluksista kevyempiä, suorituskykyisempiä ja energiatehokkaampia alhaisemmilla elinkaarikustannuksilla. Haluamme olla vastuullisten komposiittiratkaisujen ensisijainen toimittaja maailmanlaajuisesti.
Exel Compositesin pääkonttori sijaitsee Suomessa ja konsernin palveluksessa on kaikkiaan yli 700 ammattilaista. Yhtiön osakkeet noteerataan Nasdaq Helsingissä. Lue lisää meistä osoitteessa www.exelcomposites.com